آمادگی در برابر حوادث

آمادگی در برابر حوادث (3)

دوشنبه, 01 مهر 1392 16:41

بیماری ها

نوشته شده توسط

  در این قسمت لیستی از بیماری ها به همراه نحوه ی جلوگیری از آن ها (برای برخی) را مشاهده می کنید.

لینک مورد نظر خود را از سمتراست انتخاب کنید

دوشنبه, 01 مهر 1392 16:40

سیل

نوشته شده توسط

سیل

دوشنبه, 01 مهر 1392 16:31

زلزله

نوشته شده توسط

نکاتی که باید در هنگام وقوع زلزله رعایت کنید

در هنگام زلزله چنانچه داخل ساختمان هستيد: خونسردی و آرامش خود را حفظ كنيد و مواظب كودكان باشيد. اگر خانه مسكونی شما يك طبقه است ودارای فضای باز است فورا و با احتياط خارج شويد.

چنانچه در آپارتمان زندگی می كنيد به طرف درهای خروجی، پله ها و آسانسورندويد و در محل های نسبتا امن ساختمان مانند زير ميز ها، تخت خواب های محكم،خروجِی های طاقی مانند چارچوب درها، مكانهای با سقفهای كوچك و راهروهای باريك و يا زير پله ها پناه بگيريد. به خاطر داشته باشيد كه در زمان وقوع زلزله های شديد ، جابجايی از مكانی به مكان ديگر بسيارمشكل و تقريبا غير ممكن است و شما فرصت كافی برای اين حركت را نخواهيد داشت.

سعی كنيد سر خود را با استفاده از كت، بالش، پتو، كتاب ضخيم و يا با قرار دادن آرنجها در طرفين سر و روی گوشها و پوشاندن پشت گردن با كف دستها، از صدمات احتمالی حفظ نماييد.

چنانچه در آشپزخانه يا موتورخانه شوفاژهستيد، فورا خارج شويد.

از پنجره ها ، درهای شيشه ای، آيينه ها، قفسه های بلند و كتابخانه سريعا دور شويد.

چنانچه در زمان وقوع زلزله در آسانسورهستيد، فورا تمام دكمه های آسانسور را فشار دهيد و در اولين توقف از آن خارج شويد.

چنانچه در پلكان هستيد روی پله ها به طرف ديوار (نه به طرف نرده ها) نشسته و با آرنج و كف دست سر و صورت خود را بپوشانيد.
چنانچه در پاركينگ هستيد سريعا خارج شويد. وجود مواد سوختی اضافی، روغن موتورو گريس خطرآفرين هستند.

در حمام و دستشويی مواظب كابينت ها و آيينه ها باشيد.

تا پايان لرزش در همان وضعيت بمانيد سپس با در نظر گرفتن مسير مناسب خروج و خطرات احتمالی در آن مسير، ساختمان را ترك نماييد.

موقع تخليه به ديگر اعضای خانواده نيز كمك كنيد.

در هنگام زلزله چنانچه خارج از خانه هستيد:

در كوچه ها و خيابانها تجمع نكنيد و راه عبور وسايل نقليه امداد رسان را باز نگه داريد.

از نزديك شدن به ساختمانهای تخريب شده و ساختمانهای بلند اجتناب كنيدو از كوچه های تنگ و باريك عبور نكنيد.

از دست زدن به سيم و كابل های برق و تير آهن و قطعات فلزی خودداری نماييد.

از ايستادن در كنار رودخانه ها،لبه صخره ها،روي ساختمانهاي آسيب ديده ، خرابه ها وپل هاي رو گذر و عابر پياده خودداري نماييد.
از راه رفتن و ايستادن در زير سيمهاي برق و نيز مجاور تير و دكل برق اجتناب كنيد.

از روي آوار عبور نكنيد و از جابجا كردن هر گونه مصالح ساختماني خودداري نماييد.(چون ممكن است موجب ريزش دوباره ساختمان گردد.)

در حياط خانه :

همانجا بمانيد.

از ساختمانها و ديوارها دور شويد و مواظب سقوط اجزاي آن باشيد.

در خيابان :

از ساختمانها و پياده رو ها فاصله بگيريد.

از تيرها و سيمهاي برق فاصله بگيريد.

در اتومبيل :

اتومبيل را در كنار خيابان به دور از تيرها و سيمهاي برق ، ساختمانها و پل هاي سواره رو و پياده رو متوقف كنيد،همانجا بمانيد تا زلزله تمام شود.

در فروشگاه ، بانك ، ادارات و غيره :

چنانچه ساختمان يك طبقه و داراي فضاي باز مي باشد سريعاً از آن خارج شويد و در صورت دور بودن از در خروجي از قفسه ها،ويترين ها،درهاي شيشه اي و غيره دور شويد.

در مكانهاي امن پناه بگيريد و سر و صورت خود را با كمك آرنجها و كف دستها و يا كيف و كت خود بپوشانيد.

بعد از اتمام زلزله،با دقت مسير خروج را انتخاب كنيد.

مواظب سقوط تابلوهاي ورودي ساختمان باشيد.

در سينما،ت‍ئاتر،استاديوم و غيره :

به طرف درهاي خروجي ندويد؛در صندلي خود بمانيد و سر و صورت خود را بپوشانيد.

در اداره :

فوراً به زير ميز خود برويد و تا پايان لرزش همانجا بمانيد.

فراموش نكنيد كه بايد قبلاً كامپيوتر و ماشين تحرير را سر جاي خود محكم كرده و قفسه هاي بايگاني را به ديوار وصل كرده باشيد.

توصيه هاي بهداشتي در محل اسكان موقت :

استفاده از مواد غذايي فاسد نشدني و سالم كه احتياج به پختن نداشته باشند مانند غذاهاي كنسرو شده.  صرفه جويي در مصرف مواد غذايي و اولويت دادن به آسيب ديدگان.

تأمين آب سالم و نگهداري آن در منابع تميز و در دار.الف-به روش جوشاندن به مدت 5 تا 10 دقيقه. ب-به روش كلر زني با اضافه نمودن 7 قطره محلول كلر مادر به يك ليتر آب

طرز تهيه كلر مادر:با اضافه نمودن يك قاشق غذا خوري پودر كلر به يك ليتر آب محلول كلر مادر بدست مي آيد.

استحمام در اولين فرصت و شستشوي مرتب دستها با آب و صابون.

در صورت لزوم احداث توالت صحرايي طبق موازين بهداشتي.

اجتناب از پراكنده نمودن زباله ها و فضولات.

زباله ها و فضولات به صورت صحيح دفن گردند.(گودالهاي حفر شده جهت دفن زباله و فضولات دست كم با سي سانتي متر خاك فشرده پوشانده شود.)

مبارزه با حشرات و جوندگان ناقل بيماري با استفاده از وسايل مناسب و رعايت احتياط لازم.

ضد عفوني و گند زدايي مناسب محل زيست.

دفن جنازه قربانيان و لاشه حيوانات تلف شده طبق موازين بهداشتي.

افرادي كه با اجساد سرو كار دارند بايستي رعايت كامل بهداشت فردي و محيط را بنمايند.

شركت در عمليات نجات مجروحين و آسيب ديدگان.

توجه به هشدارهي مسئولين و همكاري با آنها.

سعي در ايجاد آرامش فكري و سازش با شرايط پيش آمده.


آشنايي با علائم زلزله

زلزله هر چند قابل پیشبینی نیست ولی در زمان کوتاهی قبل از آغاز خود دارای علائمی است مانند حركتهاي غير طبيعي حيوانات خصوصا حيوانات خانگي همچون ماهي ، گربه و سگ كه احتمال نگهداري آنها توسط شما در منزل وجود دارد . دوم ايجاد بي دليل حبابهاي هوا بروي سطح آب در استخرها و حوض حياط خانه، هيجان پرندگان به يكباره و سپس سكوت چند لحظه اي قبل از زلزله ، بالا آمدن آب يا شفافتر يا بشدت گل آلود شدن يا تغيير دماي محسوس آب چاهها و……..

آغاز زلزله

شاهدان زيادي پس از زلزله گفته اند كه با صدايي عجيب روبرو شده اند بله اين مطلب درست است در ابتدا صدای نامتعارفي شنيده ميگردد و به سرعت لرزش های اوليه که معمولا با شدت بالا نيستند خواهند رسيد و پس از آن موج اصلی با مدت زمان چند ثانيه ای و پس از آن پس لرزه هايی با شدت پائين و اتمام زلزله !

عزيزان من گاهی اين چند لحظه مابين مراحل زلزله چند دقيقه وحتی همچون بم چند ساعت است، بصورتي كه خود پيش لرزه ها را ما با زلزله اصلي اشتباه ميگيريم ، بم در ساعات پايانی شب دو بارلرزيده بود اما عزيزان ما يا با بی توجه به آن در منازل خود خوابيدند و يا چند ساعتی را که سرمای بيرون به آنها امکان تحمل داده بود را در حياطها ماندن و سپس به داخل باز گشته و خوابيدند ! …..

پس اول از همه اگر زلزله کوچکی را تجربه کرديد فراموش نکنيد که ممکن است موج اصلی در راه باشد مکان های امن خانه را برای استراحت در نظر بگيريد . حتمابا هوشياري بخوابيد اگر امکان خوابيدن در حياط را داريد به عنوان يک تفريح هم شده شبی را با عزيزانتان در حياط بيدار بمانيد،البته توجه كنيد كه از آوار ديوارهاي حياط و خود ساختمان ايمن باشيد .

قبل از زلزله

سعي کنيد يک جعبه کمکهاي اوليه در محلي امن و محکم نگهداري کنيد يک راديوي باطري دار چراغ قوه پتو کبريت بيل و کلنگ را در جاي مطمئني قرار دهيد يک ظرف پلاستيکي محتوي آب آشاميدني رادر محلي مستحکم قرار دهيد و هر از چندي آب آنرا عوض کنيد
از نحوه قطع برق آب و گاز مطلع گرديد و اين کار را به همه اهالي خانه ياد بدهيد.
اشياي سنگين را در محل هاي مرتفع قرار ندهيد
محل خواب خود را دور از پنجره ها آيينه ها و قاب عکس قرار دهيد و دقت کنيد که زير آشياي آويختني مثل لوستر گلدانهاي آويز و اشياي تزييني نخوابيد.
اشيا شکستني را در محل امني قرار دهيد
مواد آتش زا را از نزديکي آبگرمکن و اجاق دور کنيد
کليه راههاي خروجي محل زندگي کار يا تحصيل خود را شناسايي کنيد
نحوه کار با کپسولهاي آتش نشاني را فرا بگيريد.

آشنايي با جعبه امداد ونجات زلزله

شما ميبايست با استفاده از يك جعبه فلزي محكم لوازم وتجهيزات لازم را براي پس از زلزله در حياط منزل خود نگهداري كنيد ، اين جعبه ميبايست در محلي مناسب نصب شود كه پس از زلزله در دسترس باشد ، خلاصه اي از لوازم مورد نياز را در ليست زير برايتان گرد آوري كرده ايم اما ميبايست توجه داشته باشيد كه هر كدام از اين لوازم ذكر شده داراي چه كارائي هايي ميتواند باشد . پ

ليست لوازم به شرح زير ميباشد :

کلاه ايمنی - کپسول آتش نشانی - چراغ قوه - آب معدنی حداقل يك بسته - انواع كنسرو - چاقو - چنگال - قاشق - ناخن گير - پتو - راديو ترانزيستوری - يك بسته الكل جامد - يك نقشه شهر -لباس زير –كيف كمكهاي اوليه با اضافه نمودن موارد( قرصهای مسکن - تب بر - کرمهای ضد قارچ و ضد عفونی کننده برای بانوان - کرم ضد آفتاب برای مناطق گرم - باند - مواد ضد عفونی کننده-کرم های ضد درد) - اگر كودك داريد لوازم كودك - چند متر نايلون با عرض شش متر حداقل برای ساخت يك چادر موقت - قلم وكاغذ - ديلم كوتاه - بيل دسته كوتاه - كلنگ - قرقره و طناب پنبه ای - يك شيشه الكل يا نفت - مقداری پول نقد - آينه - فتوکپی از اسناد شخصی خودتان بنا بر تشخيص - سوت - شماره تلفنهای مورد نياز خصوصا شماره تلفنهای بستگانتان – ومواردي كه ما فراموش كرده ايم و شما به ما ياداوري خواهيد كرد .