طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی

محور اصلی فعالیت­های «همره» در گذشته عمدتاً ساخت مدارس و تجهیز آن ها بود اما امروزه ما به این راهکار معتقدیم که علاوه بر امر عمران باید با دیدی نو  بُعد «آموزش» را نگریست. لذا «همره» بر آن است که در کنار رویکرد و محور اصلی فعالیت­های خود که همانا ساخت، تجهیز و اهدای اماکن آموزشی جهت استفاده­ی دانش­آموزان نیازمند است، به رویکردی بسیار مهم­تر نیز بپردازد و آن نیز توجه به مسائل نوین آموزشی و خدمت­رسانی در این حیطه است. 

آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای فعالیت‌هایی است که فرد را برای احراز مشاغل فنی و حرفه‌ای آماده می‌کند و کارآیی او را در انجام چنین مشاغلی افزایش می‌دهد. بنابراین برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف فنی و حرفه‌ای به‌دلیل کار در کارگاه‌های مختلف و آشنایی با دستگاه‌ها و ابزارآلات فنی و صنعتی و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها زمینه‌ي کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته‌ها می‌باشد و این فارغ‌التحصیلان می‌توانند با کار در کارخانجات تولیدی و مراکز خدماتی؛ شرکت‌ها، ادارات و یا با تأسیس کارگاه‌های خصوصی و تعاونی‌های تولیدی؛ مشغول به‌کار شوند. با اين اوصاف بعضاً مشکلات عديده‌اي همچون عدم نيازسنجي رشته‌هاي تحصيلي در مناطق مختلف کشور مشاهده مي‌گردد که معضلاتي را ايجاد نموده است. توسعه‌ي بيش از نياز برخي رشته‌ها و عدم پوشش و توجه به برخي ديگر تناقضاتي چند را بوجود آورده که ترميم و بهبود وضعيت را مي‌طلبد. برخي رشته‌هاي شاخه‌ي فني‌وحرفه‌اي صرفاً جهت ايجاد در مناطقي با ويژگي‌هاي اقليمي خاص تعريف شده‌اند و توجه هرچه بيشتر به آموزش در اين رشته‌ها نتايج بسيار ارزنده‌اي را به دنبال خواهد داشت.

کمبود نيروي ماهر در زمينه جوشکاري صنعتي سالانه سيل جمعيتي غيربومي را از اقصي نقاط کشور و حتي خارج از کشور روانه‌ي منطقه عسلويه مي‌نمايد. در مناطق ساحلي و مجاور دريا نيروهاي غيربومي کثيري مشاهده مي‌گردد که در زمينه‌هاي تخصصي چون کشتي‌سازي و رشته‌هاي دريايي فعاليت مي‌کنند. تعميرکاران ماشين‌آلات کشاورزي در مناطق برجسته‌ي کشاورزي و باغ‌داري کشور همچون دزفول، تاکستان، شيراز و... عمدتاً نيروهايي هستند که جهت ارائه‌ي تخصص خود به اين مناطق مهاجرت کرده‌اند. بسياري از رشته‌هاي سنتي و ملي همچون فرش‌بافي در قطب‌هاي فرش‌بافي کشور همچون تبريز به باد فراموشي سپرده شده‌اند و قص علي هذا... .

با برنامه‌ريزي‌هاي آموزشي صحيح و توجه به نيازها و توانايي‌هاي بالقوه‌ي مناطق مختلف کشور مي‌توان بسياري رشته‌ها را احيا نمود و از طرفي با آموزش نيروهاي بومي و تربيت آن‌ها جلوي مهاجرت بي‌رويه‌ي نيروي انساني که با شرايط و هزينه‌هاي خاصي نيز مشغول بکارند، گرفت.

یکی از الزامات اصلی رویکرد مدرسه داری بعنوان رویکرد نوین همره، احداث و راه‌اندازی هنرستان‌های فنی‌وحرفه ای استاندارد به مثابه متولیان اصلی تربیت نیروهایی فنی و تکنسین به منظور تقویت لایه های میانی مدیریتی کشور است. 
گام اول در این راستا، مطالعه و تدوین طرح‌های توجیهی احداث و راه‌اندازی هنرستان‌های فنی‌وحرفه ای با توجه به وضعیت موجود و واقعی جامعه است. اما نخست باید بدانیم طرح توجیهی چیست؟

گزارش توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را از جنبه‌های مختلف بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد. بطور کلی یک گزارش توجیهی از سه بخش به شرح موارد ذیل تشکیل یافته است:

1.     مطالعه بازار: معادل واژه انگلیسی Market Study بوده که جنبه‌های مختلف بازار محصول (محصولات) طرح از جمله عرضه، تقاضا، کمبود، بازار هدف و ... را مورد مطالعه قرار می دهد.
2.     توجیه پذیری فنی: معادل واژه انگلیسی Technical Feasibility بوده که جنبه‌های فنی طرح از جمله فن‌آوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات تولید و ساختار اجرائی طرح را مورد بررسی قرار می‌دهد.
3.     تجزیه و تحلیل مالی: معادل واژه انگلیسی Financial Analysis بوده و جنبه‌های مختلف مالی و سودآوری طرح را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.

گروه فرهنگی همره با توجه به وظیفه خود در راستای فعالیت‌های مدرسه داری در گامهای اول اقدام به تدوین طرحهای توجیهی نموده و آنچه که در پی خواهد آمد گزارش کامل این طرح های توجیهی بوده که بصورت کاملا رایگان جهت مطالعه و استفادە علاقمندان این حوزه در این بخش منتشر می نماید و هموارە آمادگی خود را جهت مشاوره و همکاری و همراهی در اینگونه فعالیتهای سازنده و کلیدی که از اساسی ترین نیازهای جامعه کنونی ما هستند اعلام می نماید.

 

در این بخش طرح‌های توجیهی و مطالعات امکان سنجی و نیازسنجی توسط کارشناسان گروه فرهنگی همره را مشاهده می‌کنید.

جهت دریافت فایل اصلی این طرح‌ها بر روی لینک مربوط به آن کلیک کنید.

نقل یا استفاده از تمام یا بخشی از این طرحها با ذکر منبع بلامانع است.قبلی بعدی »

مشاهده 34957 مرتبه آخرین بروز رسانی سه شنبه, 15 مرداد 1398 07:43
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید